Draft as of April 18, 2024 subject to change

Download our app here on a mobile device: https://my.yapp.us/NRJE2024

Or scan this code from a mobile device:

Sunday, June 2

3:00-5:00 PM Registration
5:00 PM Opening Reception
5:30 PM Dinner
6:30 PM Keynote – David Zvi Kalman

Monday, June 3
8:30 – 9:30 AM Registration
8:15 AM Journal of Jewish Education Breakfast
8:30-9:30 AM Breakfast
9:30-11:00 AM Paper/Roundtable Sessions

S 1.1 Landau Boardroom Desired and Realized Outcomes of Jewish Education: David Graham (University of Sydney) and Adina Bankier-Karp (Monash University); Bryan Oren (University of Haifa); Gabor Kerekes (Touro University)
S 1.2 Room 114 How to Use, Read, and Talk about Surveys in the Jewish Communal Sector: Laurence Kotler-Berkowitz (Rosov Consulting)
S 1.3 Room 115 Beyond Borders: The Role of Educational Emissaries (Shlichim) in the Diaspora During Wartime in Israel: Daniel Steiner (Haifa University), Michal Shapira Junger (Ariel University)
S 1.4 Room 116 Prizmah: Center for Jewish Day Schools Roundtable: Odelia Epstein (Prizmah); Beth Rivkind (Prizmah); Mitchell Daar (Perelman Jewish Day School); Mindy Zukin Andelman (Perelman Jewish Day School); Marshall Lesack (Jack M. Barrack Hebrew Academy); Missy Present (Jack M. Barrack Hebrew Academy)
S 1.5 Library Stacks The Contemporary Role of Jewish Education in Heritage Language Maintenance: Olga Markus (Jewish Federations of North America), Ariela Ronay-Jinich (Olamim), Hannah Kober (Stanford University)

11:15 AM -12:45 PM Paper/Roundtable Sessions

S 2.1 Landau Boardroom Thinking Materiality: The Potentials, Pitfalls, and Praxes of Materiality in Jewish Educational Contexts: Anastasia Badder (University of Cambridge); Ken Koltun-Fromm (Haverford College); Laura Levitt (Temple University/Carleton College); Jennifer Rich (Rowan University);
S 2.2 Room 114 Jews, Education, and the State: Lessons from the 1960s: Ari Y Kelman (Stanford University), Jonathan Krasner (Brandeis University), Lila Berman (Temple University)
S 2.3 Room 115 Teaching and Using Hebrew in the Classroom: Tamara Frankel (Jewish Theological Seminary), Ziva Hassenfeld (Brandeis University), Andrew Ergas (Jewish Theological Seminary)
S 2.4 Room 116 Teaching Israel After October 7: Sivan Zakai (Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion), Amin Tarzi (Marine Corps University), Laura Novak Winer (Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion), Bethamie Horowitz (CASJE), Joshua Ladon (Shalom Hartman Institute), Abby Pitkowski (Covenant Foundation) & Ezra Kopelowitz (Research Success Technologies)
S 2.5 Library Stacks Consultation: Levisohn’s Orientations to the Teaching of Rabbinic Literature in the Modern Orthodox High School Talmud Class: Jeremy Bruce (Central Connecticut State University)

12:45-1:45 PM Lunch and Award Presentations Chomsky Reading Room

2:00-3:30 PM Paper/Roundtable Sessions
S 3.1 Landau Boardroom Addressing “Wicked Problems” in American Jewish Education: Talia Hurwich (CASJE), Tal Vaizman (CASJE), Esther Friedman (CASJE);
S 3.2 Room 114 Israel in Day Schools after October 7: Matt Reingold (TanenbaumCHAT); Meir Muller (University of South Carolina), Lyndall Miller (Independent Researcher) & Alana Gelnick (SAR Academy); Rona Novick (Yeshiva University)
S 3.3 Room 115 Consultation: A Collaborative Inquiry into Issues that Matter for Jewish Children and Their Teachers: Lauren Applebaum & Sivan Zakai (Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion)
S 3.4 Room 116 Jewish Families Today: Exploring the Implications for Research and Practice of a New Study: Alex Pomson (Rosov Consulting); Shahanna McKinney-Baldon (University of Wisconsin-Madison)
S 3.5 Library Stacks Exploring Jewish Student Experiences in Higher Education: Jenny L. Small (Brandeis University); Kimberley Kushner (University of Missouri, Kansas City) ; Rebecca Kobrin and Daniella Tziona Coen (Columbia University)

3:45-5:15 PM Paper/Roundtable Sessions
S 4.1 Landau Boardroom October 7th and the Ensuing War: The Impact for “Local” Understandings of Being Jewish and the Implications for Jewish Education: Ezra Kopelowitz (Research Success Technologies), Alex Pomson (Rosov Consulting)
S 4.2 Room 114 Preparing Educators and Administrators for Working in Jewish Schools: Benji Davis and Hanan Alexander (University of Haifa); Dafna Meltzer (Gratz College); Lyndall Miller (Independent Researcher)
S 4.3 Room 115 Jewish Education and the Arts: Sharon Avni (City University of New York-BMCC); Nitza Davidovich & Ruth Dorot (Ariel University); Tal Vaizman (CASJE)
S 4.4 Room 116 Teacher Identities in Jewish Education: Saul Kaiserman (Jewish Theological Seminary); Mindy Gold (University of Louisville) and Kathy Schwartz (Jewish Learning Works); Joseph Reimer (Brandeis University)
S 4.5 Library Stacks The American Jewish Gap Year in Israel: Jon Levisohn (Brandeis University); Ayelet Shachar (Orthodox Union); Jonathan Schwab (Yeshiva University)

5:30-6:00 PM Reception
6:00-7:00 PM Dinner

Tuesday, June 4
8:00-10:00 AM Registration
8:00-9:00 AM Breakfast
9:00-10:30 AM Paper/Roundtable Sessions

S 5.1 Landau Boardroom How to Prepare Your Manuscript for the Journal of Jewish Education: A Conversation with the Journal’s Senior Editors: Jonathan Krasner (Brandeis University) and Sivan Zakai (Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion)
S 5.2 Room 114 Jewish Identities and Their Intersections in Jewish Educational Institutions: Lindsay Metzker (Temple University); Elana Rand (Yeshiva University); Ariela Ronay-Jinich (Olamim)
S 5.3 Room 115 When a Reader Meets the Bible: Text, Identity and Thinking Skills: Esther Friedman (CASJE); Ziva Hassenfeld (Brandeis University); Ehud Tsemach (Stanford University)
S 5.4 Room 116 Teacher Educators Engage Students in Challenging Conversations to Explore Racism and Antisemitism: Dr. Meredith Katz (Queens College, CUNY); Rebecca Shargel (Towson University); Meir Muller (University of South Carolina)

10:45-12:15 NRJE Board Meeting Library Classroom

10:45-12:15 Paper/Roundtable Sessions
S 6.1 Landau Boardroom Jewish Education Outside of Day Schools: Dafna Meltzer (Gratz College); Laurie Fisher (Gratz College); Laurence Kotler-Berkowitz & Megan Brown (Rosov Consulting)
S 6.2 Room 114 Voices Inside Schools: Research by and for Educational Leaders: Miriam Raider-Roth (MTEI & University of Cincinnati); Lori Green (Temple Sholom, Broomall,PA); Eileen Sadowsky & Stacey Steggert Stacey Stegger (Temple Emanu-El, Cleveland, OH); Jonathan Parker (Bnei Akiva Schools, Toronto, ON)
S 6.3 Room 115 Researching New/Old Questions in the Israel Experience Field: Wendy Rosov (Rosov Consulting)
S 6.4 Room 116 Racial and Ethnic Diversity and Jewish Early Childhood Education: Sharon Bacharach (American Jewish University), Ariela Ronay-Jinich (Olamim), Michal Avera Samuel (University of Wisconsin – Madison), Shahanna McKinney-Baldon (University of Wisconsin – Madison) and Ilana Dvorin Friedman (Jewish United Fund of Chicago)

12:30-1:30 PM Lunch Chomsky Reading Room
1:45-2:00 PM Luggage pick up and departures